You Are Here: Home » Mjekësi » Bukuri » TRAJTIM PËR VENAT MERIMANGË

TRAJTIM PËR VENAT MERIMANGË

© Lorena Stroka

Arsyet e shfaqjes së venave merimangë janë:

  • faktorët trashëgues
  • çrregullimet e ndryshme hormonale
  • ekspozimi i përditshëm në diell

Për recetën nevojiten:

  • 1/4 filxhan vaj avokado
  • 1 lugë gjelle rozmarinë
  • cytisus
  • centella
  • 1 copë mollë selvie
  • gështenjë kalgështenje
  • 5 pika vaj esencial barbaroze.

Metoda e përgatitjes vijon si më poshtë: Vendosni në vazo vajin e avokados dhe shtoni të gjithë përbërësit e tjerë. Lereni 1 – 2 javë në një vend me diell dhe pastaj kulloni përzierjen. Ruajeni në një shishe të errët me tapë.

Në darkë, para se të flini aplikojeni në fytë të pastër duke e përhapur në të gjithë sipërfaqen e saj në formë masazhi të lehtë, deri sa të përthithet e gjitha nga lëkura.

Shmangni produktet që shkaktojnë ngjeshje. Trajtimi në fjalë rekomandohet të bëhet gjatë muajve të dimrit./Albstroka/

© AlbStroka.com

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top