You Are Here: Home » Posts tagged "kos"

SI TË ELEMINONI ZBOKTHIN NË 3 JAVË

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Ankthi, kequshqyerja, higjiena e munguar dhe përdorimi i shampove të gabuara, janë vetëm disa prej faktorëve thelbësorë që ndikojnë shëndetin e flokëve dhe shfaqjen e zbokthit. Zbokthi nuk është vetëm një problem antiestetik, por, dhe tepër i rrezikshëm për rënien e mëvonshme të flokëve. Përgatisni recetën e mëposhtme dhe eleminojeni në mënyrë natyrale brenda 3 javë ...

Read more

MASKA QË ELEMINON SKUQJET E LËKURËS PAS LARJES

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Një ndër problemet më të shpeshta që haset te fytyrat e bardha është skuqja e lëkurës, kryesisht pas larjes. Megjithëse simptomat janë të përkohshme, pra, brenda 10-15 minutave ato eleminohen thuajse tërësisht, në momentin kur shfaqen, të bëjnë të ndihesh shumë keq, përveç kësaj lënë dhe një ndjesi thatësie. Çfarë të bëni? Mendja nuk duhet t'ju shkojë te farmacia më ...

Read more

KURA SPECIALE ME RREPKA QË FSHIN RRUDHAT E FYTYRËS

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve kudoqofshi dhe me këdoqofshi... Nuk ka gjë më të bukur se sa të shikosh fytyra të qeshura e të kuruara. Imazhi i femrave të sotme sa vjen e përmirësohet, është fantastike të shikosh nëna me dy apo tre fëmijë, por, dhe të punësuara njëkohësisht që shkëlqejnë vërtet. Dhe e gjithë kjo ka filluar të ndodhë falë ndryshimit të mendësive të vjetra, që domethënë po u martove ...

Read more

“MBRETËRESHA” E BIMËVE KINEZE QË LUFTON TË GJITHA LLOJET E RRUDHAVE

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve kudoqofshi dhe me këdoqofshi... Emërtimi shkencor "Ganoderma" e ka prejardhjen nga greqishtja e vjetër dhe do të thotë "lëkurë e ndritshme/shkëlqyese". Kjo lloj kërpudhe përdorej në mjekësinë tradicionale Kineze për më shumë se 4000 vjet dhe njihet si "mbretëresha e bimëve çudibërëse". Përbërësit që do të nevojiteni për përgatitjen e maskës antirrudhë janë: 1 lugë gj ...

Read more

MËNYRAT QË LARGOJNË AROMËN E KEQE TË GOJËS

Nga Lorena Stroka Moslarja e përditshme e dhëmbëve, konsumi i ushqimeve të yndyrshme, krimbja e dhëmbëve, por dhe shumë faktorë të tjerë kontribuojnë në aromën e keqe të gojës. Në qoftë se problemi juaj nuk është patologjik, atëherë zgjidhja është shumë e lehtë. Mjafton të ndiqni këshillat e mëposhtme: Në një enë me 1 litër ujë hidhni 50 gr gjethe luize dhe lerini rreth 20 minuta të zbuten. Pastaj, vëreni n ...

Read more

PËR ÇFARË BËJNË MIRË FARAT E LINIT?

Nga Lorena Stroka Të gjithë keni dëgjuar për farat e linit, por vetëm disa pej jush e dinë se për çfarë ato bëjnë mirë. Farat e linit duhet të konsumohen nga ata që duan të ruajnë një zemër të shëndetshme dhe tru të fortë. Hulumtimet më të fundit kanë treguar se farat e linit, janë më të dobishme se sa vaji i linit, për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrnave omega-3, fibrave të tretshme dhe lignaneve. Ë ...

Read more

SI TË HIQNI RRUDHAT NË CEPIN E SYRIT, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve kudoqofshi dhe me këdoqofshi... E ashtëquajtura "Këmba e Patës" janë rrudhat e shprehisë në cepin e syrit, të cilat krijohen nga lëvizjet e shumta të muskujve, herë në formë vrenjtjesh e herë në formë buzëqeshjesh. Kjo nuk do të thotë se duhet të ndaloni të buzëqeshni, apo të qëndroni të pashprehshme si skulptura. Thjesht shmangni ekspozimin e tepërt në diell, duhanp ...

Read more

BIMA MEDICINALE QË RIGJALLËRON FLOKËT DHE LËKURËN, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve kudoqofshi dhe me këdoqofshi... Karotat janë të njohura që nga lashtësia. Grekët dhe Romakët e lashtë i përdornin jo vetëm në gatim, por dhe si bimë medicinale (mjekësore). Pjesa e ngrënëshme e tyre, pra, rrënja, përmban  hekur, kalcium, magnez, bakër, zink, pro-vitaminë A, vitaminë B, C dhe carotene. Sido që të konsumohen, karotat veç të mira sjellin në organizmin e ...

Read more

DISA KËSHILLA TË VLEFSHME BUKURIE, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve kudoqofshi dhe me këdoqofshi... Ndërsa po shijoja kafenë time të mëngjesit, u ndesha me një artikull në Internet, ose më saktë me përfundimet e një hulumtimi të kryer nga një kompani kozmetike Skincare, lidhur me  moshën dhe paraqitjen e femrave. Sipas kërkimit disa vjeçar, u vërejt se shumë femra të cilat abuzonin me duhanpirjen, alkoolin, pagjumësinë dhe kequshqyer ...

Read more

NJIHUNI ME VAJIN QË KORRIGJON ÇDO DËMTIM LËKURE, (EKSKLUZIVE)

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve kudoqofshi dhe me këdoqofshi... Në qoftë se doni të jeni përherë të kuruara, por, pa shpenzuar shuma të mëdha për ta arritur këtë, përdorni vaj argani. Vaji i arganit është ndër më të njohurit për luftimin e dëmtimeve të lëkurës. Më konkretisht: - është anti-rrudhë - antioksidant - ripërtërin qelizat - zvogëlon thellësinë e plagëve/shenjave - heq ekzemat - lufton puç ...

Read more

Copyright © 2008-2016 AlbStroka.com

Scroll to top