You Are Here: Home » Articles posted by Lorena Stroka

TALENTI NUK ËSHTË DIÇKA E RRALLË. TË RRALLË JANË ATA QË E SHFRYTËZOJNË ATË…

Shqipëroi: Lorena Stroka - Roehampton University, UK Ai që i mban mend të gjitha, zakonisht nuk ka kujtesë të fortë. Mendja e mprehtë di të injorojë ngjarjet e parëndësishme. Liria dhe shëndeti ngjajnë me oksigjenin, ua ndjen vlerën vetëm pasi i ke humbur! Bota pëlqen fishekzjarret, por kurrë lindjen e diellit. Njerëzit urrejnë atë që dikur kishin frikë! Talenti nuk është diçka e rrallë. Të rrallë janë ata ...

Read more

KREMI ULTRA EFIKAS QË ELIMINON RRUDHAT E SHPREHISË NË 1 MUAJ

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Pas një pranie gati 10 vjeçare në gazetarinë internetike është normale që të lexohesh, komentohesh, pëlqehesh, pse jo dhe të urrehesh ndonjëherë... Të gjithë ne që shkruajmë, e dimë fort mirë, që lexuesit tanë më besnikë nuk janë “adhuruesit” tanë, por urrejtësit tanë. Janë ata që shfletojnë faqet tonë kushedi sa herë në ditë, jo nga malli, por nga halli – vetëm dhe ...

Read more

ÇFARË ËSHTË ÇAJI I TULLAVE?

Nga Lorena Stroka Çaji përbën një ndër pijet më të shëndetshme e më të lehta për t'u përgatitur. Nuk janë të pakta vendet që e shijojnë atë në përditshmërinë e tyre, veçanërisht ato lindore, të cilat kanë rrënjë të thella kulturore në konsumin e çajit. Në vija të përgjithshme, ne njohim çajin e gjelbër e të zi, varietet aromatike dhe ato me shije frutash. Megjithatë ka shumë lloje të përgatitura nga përbërë ...

Read more

ZBULIM I PABESUESHËM NË LIDHJE ME INTELIGJENCËN E BLETËVE!

Nga Lorena Stroka Shkencëtarët australianë dhe francezë shprehen se përmes disa eksperimenteve të kryera kanë zbuluar se bletët mund të kuptojnë nocionin e zeros dhe asgjësë, fakt i cili sipas tyre ngre pyetjen nëse ekskluzivitetin e kësaj aftësie e gëzojnë vetëm njerëzit apo dhe gjallesa të tjera mes nesh! Përgjithësisht, bletët njihen si insekte inteligjente, dhe këtë e dëshmojnë jo pak studime shkencore ...

Read more

TË JESH I GATSHËM PËR ATË QË VJEN ËSHTË GJYSMA E FITORES…

Shqipëroi: Lorena Stroka - Roehampton University, UK Të jesh i gatshëm për atë që vjen është gjysma e fitores! Nuk lindin të gjithë me lugë argjendi në gojë, jo. Mos iu lut kurrë askujt për diçka që mund ta fitosh me forcat e tua. Nuk ka gjë më të tmerrshme sesa fantazia pa shije. Ndonjëherë është më e vështirë të shikosh atë që ke para syve sesa atë që ke larg./albstroka.com/  © AlbStroka.com ...

Read more

NË SHEK XVI QENTË PËRDORESHIN SI PJEKËS-MISHI!

Nga Lorena Stroka Për shekuj me radhë, qentë janë cilësuar si shokët më të mirë të njerëzve. Mirëpo përveç kësaj, në shek. XVI, në Britaninë e Madhe, një racë e caktuar përdorej edhe si ndihmës pjekësi. Qeni i famshëm The Turnspit, ose e thënë ndryshe helli, ishte një kafshë trupvogël, me këmbë të shkurtra që kishte një mision të veçantë në kuzhinë. Hynte brenda një rrote prej druri dhe rendte vazhdimisht, ...

Read more

NJERIU QË FLISTE RRJEDHSHËM 68 GJUHË!

Nga Lorena Stroka Nga shumëkush Emil Krebs është cilësuar si gjeniu më i madh në fushën e gjuhësisë. Punonjësi i Ministrisë së Jashtme gjermane fliste dhe shkruante rrjedhshëm 68 gjuhë të huaja, ndërkohë që deri në vdekjen e tij kishte studiuar edhe 120 të tjera. Ai lindi në vitin 1867 në Silesian e Poshtme dhe ishte fëmija i parëlidur i një familjeje shumëanëtarëshe. Në moshën 9 vjeçare Krebs-it i ra në do ...

Read more

EUROPA 4000 VJET MË PARË: GRATË UDHËTONIN DHE BURRAT RRININ NË SHTËPI

Nga Lorena Stroka Në qoftë se mendoni se në shekujt e kaluar burrat luftonin dhe gratë kujdeseshin për fëmijët e shtëpinë, kërkimi i mëposhtëm do t'ju bindë për të kundërtën! Sipas një hulumtimi gjerman të botuar në PNAS, në fund të epokës së Gurit dhe në fillim të epokës së Bronzit, pra gati 4000 vjet më parë, gratë bënin jetë endacake, ndërsa burrat parapëlqenin të shijonin ngrohtësinë e mjedisit të shtëp ...

Read more

PSE NË SHEK. XIX BARINJTË FRANCEZË ECNIN ME KËMBALKA?

Nga Lorena Stroka Landes është një zonë në pjesën jugperëndimore të Francës, në kufi me Gjirin e Biskajës, e cila mbulohet më së shumti nga një pyll me pisha të larta. Në të vërtetë, është cilësuar si pylli më i madh i pishave detare në Europë. 100 vjet më parë peizazhi aty dukej krejt ndryshe nga sot. Në vend të pyjeve shtrihej një fushë e pafundme. Hapësira në fjalë, e mbuluar me shkurre, përbënte vend id ...

Read more

KËSHILLA PRAKTIKE QË TË GJITHË DUHET T’I DIMË

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Sado që të ecë shkenca e teknologjia, gjithmonë do të ketë disa gjëra të vjetra, prej të cilave nuk do të duam të heqim dorë kurrë. Mund të mos jenë domosdoshmërisht më të mira, por çuditërisht do të na ofrojnë gjithnjë ndjesinë e sigurisë, ose atë të minimizimit të dështimit. Personalisht, kam një marrëdhënie shumë të ngushtë me këshillat tradicionale, me të ashtuq ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top