You Are Here: Home » 2017 » July

NJIHUNI ME KËMBË-KALTËROSHËT MË TË BUKUR NË BOTË

Nga Lorena Stroka Gjëja e parë që të tërheq vëmendjen, ndërsa shikon këta shpendë të adhurueshëm deti, është bluja e këmbëve të tyre. Emërtimi latin i këmbëkaltëroshëve që shihni më poshtë është Blue-footed Booby, marrë nga fjala spanjishte Bobo, që do të thotë... buf, edhe pse në të vërtetë nuk kanë asjnë lidhje me shpendin homonim. Ata jetojnë kryesisht në ishujt subtropikalë të Oqeanit Paqësor. Fakti që ...

Read more

SI SHËRBYESJA DOGJI PERANDORIN!

Nga Lorena Stroka Karli i Dytë, mbret i shtetit mesjetar të Navarre, vdiq në moshën 54 vjeçare si pasojë e alkoolit të tepërt, por, jo se e konsumonte atë. Kur në vitin 1387 u sëmurë rëndë, mjekët e panë të arsyeshme që ta mbështillnin dhe qepnin nga qafa deri te këmbët brenda një pëlhure të lyer me konjak. Në këtë mënyrë, mbretit i duhej të qëndronte i palëvizshëm në shtratin e vet për ditë me radhë. Shërb ...

Read more

PERANDORI QË I PROVOI TË GJITHA…

Nga Lorena Stroka Në fund të sundimit të tij, perandori i i parë i Kinës së bashkuar, Qin Shi Huang, kishte filluar t'i frikej së tepërmi vdekjes. Përmes misioneve dhe vizitave të shpeshta që kryente nëpër vende "çudibërëse", ai kërkonte dëshpërimisht të gjente ilaçin që do t'i falte përjetësinë. Në mjediset e pallatit mbretëror, qindra alkimistë prodhonin gjithfarë preparatesh për të ndryshuar fatin e pera ...

Read more

MUZEU MË I VIZITUAR PËR 2016 NUK ISHTE LUVRI, POR…

Nga Lorena Stroka Në qoftë se me kursimet e mbledhura në vite, ëndërronit të vizitonit nga afër ambientet e Muzeut të Luvrit, më duket se lajmet nuk janë edhe aq të mira për ju, pasi shkëlqimi i Luvrit sa vjen e "zbehet." Sipas 2016 Museum Index, pas 4 vjetësh në krye të listës, muzeu më në zë i Francës, është spostuar në vendin e tretë. Për këtë vit, vendin e parë e zë Muzeu Kombëtar i Kinës, në Pekin, ndë ...

Read more

NË 2050 PRITET TË JETË GJUHA MË E FOLUR NË BOTË!

Nga Lorena Stroka Kjo gjuhë kaq e dashur dhe e vlerësuar nga poetët parizianë dhe aristokracia ruse, pretendohet të mbajë titullin e mbizotërimit të përgjithshëm, pasi në vitin 2050, pritet të jetë gjuha më e folur në botë. Këtë të paktën raporton një studim i kryer nga Banka e Investimeve Natixis. Aktualisht, gjuha frënge zë vendin e gjashtë mes gjuhëve më të folura, pas kinezçes, anglishtes, spanjishtes, ...

Read more

NË PRITJE TË MË TË MIRËS…

Shqipëroi: Lorena Stroka - Roehampton University, UK Ngjarjet e jetës sonë u përngjajnë atyre figurave që bëhen me copëza shumëngjyrëshe guri, mermeri, xhami apo metali, të cilat nga afër duken të papërfillshme, ndërsa së largu mahnitëse. Sa herë përvetësojmë diçka tepër të dëshirueshme, në vend që të përjetojmë ndjesinë e përmbushjes, themi: “Për dreq, nuk qenka ashtu si e përfytyroja...” Gjithmonë, jetojm ...

Read more

SI TË PËRDORNI UTHULLËN E MOLLËS NË SHËRBIM TË BUKURISË

© Lorena Stroka Përshëndetje të gjithëve! Një zhytje relaksuese në vaskën tuaj, është zgjedhja më e mirë që mund të bëni në këto ditë të nxehta të korrikut, sidomos nëse nuk keni mundësi të pushoni në ndonjë plazh real. E nëse brenda ujit të vaskës shtoni edhe një filxhan uthull molle, atëherë, dhurata që i bëni lëkurës suaj, s’ka të paguar. Uthulla e mollës është një prej atyre produkteve që kushton pak dh ...

Read more

TË DHËNA INTERESANTE PËR TRURIN!

Nga Lorena Stroka Truri përbën pjesën më të madhe e të rëndësishme të sistemit qendror nervor, pasi prej tij varet funksioni i shumicës së organeve të trupit të njeriut. Ja disa të dhëna interesante lidhur me të: Trupi i njeriut nevojitet rreth 20 vjet për t’u “pjekur.” Gjatë shtatzënisë, truri i foshnjës fiton 8000 qeliza të reja për sekondë. Truri i njeriut është “gjëja” më e përparuar në universin e njoh ...

Read more

THYHEN TABUTË! FEMRAT KËRKOJNË SEKS ANAL

Nga Lorena Stroka Një studim i botuar në "Journal of Sexual Medicine", tregoi se seksi anal nuk përbën më tabu për gratë, madje shumë e kërkojnë vetë, sepse, siç thonë, ndiejnë më shumë... Hulumtimi zgjati 20 vjet dhe u krye në mbi 8500 gra. Udhëheqësi i studimit, Uilliam Saletan, bashkë me ekipin e tij konstatuan se në vitin 1992, 16% e grave kërkonte të provonte seksin anal, pavarësisht nga mosha. Sot, nj ...

Read more

DOBITË E PANJOHURA TË PERIMEVE TË EGRA

Nga Lorena Stroka Padyshim bota është e mbushur përplot me rrënjë të ngrënshme, të shëndetshme dhe të shijshme, shumë prej të cilave jo vetëm nuk i keni provuar, por me siguri as që i keni dëgjuar. Në frymën e kësaj aventure… gatimi, shpresoj që renditja e mëposhtme t’ju “gudulisë” sadopak qiellëzën me diçka të re. Pra, mundohuni të zëvendësoni karotat, patatet, sallatën jeshile ose selinon me një nga këto ...

Read more

Copyright © 2008-2018 AlbStroka.com

Scroll to top